Blog / Onur Akın’ın 25. yılı

“YAYGIN DEĞİL, SAYGIN ŞÖHRETİ TERCİH ETTİM”


Dostları şarkılarıyla Onur Akın’ı anlattı

Protest müziğin ünlü sesi için, 25. yıl albümünde sanatçının dostları omuz omuza verdi. Albümde geçen ay kaybettiğimiz Gürses’ten de bir yorum var.
MÜZİK kariyerinde çeyrek yüzyılı deviren Onur Akın’ın ‘Onurlu Yıllar’ adlı albümü için dostları bir araya geldi. Geçen ay kaybettiğimiz Müslüm Gürses’in yanı sıra Yavuz Bingöl, Işın Karaca ve Haluk Levent’in de aralarında olduğu yaklaşık 20 ünlü isim albüm için; Akın’ın başta ‘Bekle Bizi İstanbul’, ‘Seni Seviyorum’ ve ‘Gaybana Geceler’ olmak üzere sevilen şarkıları okudu.

Seyhan Müzik etiketiyle yayınlanacak projenin fikir babası Yavuz Bingöl, mimarı ise Seyfi Yerlikaya. Bu albümde ‘Bekle Bizi İstanbul’ adlı şiirin yazarı Vedat Türkali’ kendi sesiyle eseri okudu.

Onur Akın, proje için şunları söyledi: Yıllar gelip geçiyor. Okulda bağlama çaldığım günleri hatırlıyorum da o günlerde bana buralara geleceğimi söyleseler gülüp geçerdim. Bana gurur veren bu albüme emeği geçen bütün sanatçı dostlarıma minnettarım” dedi.

Projenin koordinatörü Seyfi Yerlikaya projenin oluşumunu şöyle anlattı. Yavuz Bingöl’ün ofisinde Onur Akın ile sohbet ediyorduk. İki sanatçı yokluk içinde geçen yıllar boyunca nasıl ayakta kaldıklarını anlattıklarında çok duygulandım. Bu projeyi yaparak o yılları da bir bakıma özetlemiş olduk.

“KIZIM HAYATTAKİ EN ÖZEL BESTEM”

video spot

ONUR AKIN dinlediğim, özgünlüğüne hep sevgi duyduğum sanatçılardan biridir.

Günlerdir Onurlu Yıllar* CD’si çalıyor müzik setimde. Yıllarca onun sesinden dinlediğim şarkıları bu kez birbirinden iyi seslerde tekrar dinliyorum. Ezberimi gözden geçirdiğim gibi, hem besteci hem yorumcu olarak beğendiğim, takdir ettiğim Onur Akın’ı bu kez ‘besteci’ yönü ön planda olarak değerlendiriyorum... Onurlu Yıllar CD’sinin kapağındaki diğer yazı şöyle: 25. Yıl / Onur Akın Şarkıları. Bir sanatçıyla özdeşleşmiş ‘iyi’ bestelere, başka sanatçıların ses vermesi, saz vermesi benim çok hoşuma giden bir dayanışmadır. Yalnız vefa hissi açısından önemsemem bunu. Aynı parçayı başka başka seslerden dinlemek onun zenginliğini gösterir. En başta söylediğim gibi, başka yorumlarını da dinlediğimiz zaman sadece kendi sesine, yorumuna göre besteler yapmadığını görürsünüz. Birbirinden iyi şiirlerin birbirinden iyi besteleri bunlar, abartmasız.
Onur Akın’ın şarkıları, iyi şiirlerden iyi besteler yapılacağını gösteren örneklerdir. Birçoğu marş gibi kulaklarımızdadır her zaman! Her zaman, kötü popülerliğin rüzgârından kendini korudu. Müziğin müzik olmaktan da öte bir işlevi, bir amacı olduğunu unutmadı. Onun müziği, halk müziğinin hasının bugün de iyi dinleyici bulacağını, taklidin değil, geleneğin yaşayan yanını yeniden yaratmanın ustalığını, gerçekliğini kanıtladı. Eski kuşakla yeni kuşak onun müziğinde buluştu. Onur Akın, dostlar buluşmasını bakın nasıl anlatmış:
“Bugünleri de gördük çok şükür. Müzik serüvenime başladığım çocuk yaşlarımda deselerdi ki, bir gün senin bestelerin ülkenin önemli sesleri tarafından yorumlanacak, hatta saygı albümü yapılacak, bu benim sadece hayallerimi süsleyebilirdi. İşte bugün bu hayalimin gerçekleştiği gündür. Birbirinden değerli sanatçı dostlarım benim en özel bestelerimi sesleri ve yürekleriyle güzelleştirip daha özel kıldılar. Hepsine ayrı ayrı ve sonsuz teşekkürler”.


YORUMLARYorum ekle